• shdkrp_00.jpg
 • shdkrp_01.jpg
 • shdkrp_02.jpg
 • shdkrp_03.jpg
 • shdkrp_04.jpg
 • shdkrp_05.jpg
 • shdkrp_06.jpg
 • shdkrp_07.jpg
 • shdkrp_08.jpg
Smaller Default Larger

W dniu 03 października 1974 roku z inicjatywy Zarządu Miejskiego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdyni odbyło się w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, pierwsze spotkanie grupy krwiodawców, pracowników zakładu pracy.
   Byli to:
1. Władysław Diakowski
2. Henryk Wysocki
3. Edmund Bieńkowski
4. Czesław Wawrzyniak
5. Jerzy Patelczyk
6. Jakub Batycki
   Na tym spotkaniu zostaje powołany Klub Honorowych Dawców Krwi przy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Prezesem został wybrany Władysław Diakowski, długoletni krwiodawca i rekordzista w ilości oddanej krwi oraz pierwszy posiadacz medalu "Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
   Kolejni prezesi klubu to koledzy:
1. Józef Starost
2. Henryk Wysocki
3. Aleksander Lutowski
4. Bogusław Frątczak
5. Obecnie Julian Aleksander Michaś
   Z upływem lat zakres działalności oraz liczebność klubu rosła. Największą ilość członków klub zrzeszał w roku 2008 tj. 412 stałych członków i ponad 500 sympatyków, którzy na rzecz klubu również oddawali krew. Miarą sukcesów jest ilość oddanej honorowo krwi. W okresie prawie czterdziestu lat działalności członkowie i sympatycy naszego klubu oddali honorowo ponad 70 tysięcy litrów krwi. Klub HDK przy Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, późniejszy Klub HDK przy Gdynia S.A. swego czasu był jednym z największych a być może największym klubem krwiodawców w Polsce. Z okazji 25. lecie istnienia naszego klubu Rada Okręgowa Honorowego Krwiodawstwa w Gdańsku przyznała klubowi odznaczenie – „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I Stopnia”, natomiast z okazji 30. lecia klub nasz został wyróżniony „Odznaką Honorową II Stopnia PCK”.

   Za propagowanie idei Honorowego Krwiodawstwa oraz oddanie honorowo znacznej ilości krwi wyróżnionych zostało setki naszych krwiodawców. W związku z likwidacją zakładu pracy, tj. „Stoczni Gdynia S.A.” Zarząd Klubu zakończył swoją działalność i rozwiązał się z dniem 31 grudnia 2009 r. Krwiodawcy klubu z wielkim zainteresowaniem obserwowali i szukali swojego miejsca w innych gdyńskich klubach. Klub stoczniowy miał wielkie zasługi dla pomorskiego krwiodawstwa i tradycję związaną ze stocznią. Szkoda by było odsunąć w zapomnienie zasługi nie tylko ówczesnego prezesa Bogusława Frątczaka, który to z wielką pieczołowitością dbał o swoich krwiodawców i dzięki temu miał zawsze rekordowe wyniki w ilości oddanej krwi. Dzięki zainteresowaniu członków byłego klubu stoczniowego po sześciu miesiącach nieobecności w strukturach krwiodawstwa postanowiono wznowić działalność klubu.

   Z inicjatywy działaczy honorowego krwiodawstwa; Zbigniewa Mrozowskiego, Włodzimierza Rytla, Grażyny Sztuczkiewicz, Juliana Michasia i Andrzeja Bloka, w dniu 08 czerwca 2010 roku (wtorek) została wznowiona działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Stoczni Gdynia SA. Prezesem klubu został wybrany Julian Aleksander Michaś, wiceprezesem Zbigniew Mrozowski oraz skarbnikiem Małgorzata Gołębiowska.

   W dniu o3 kwietnia 2014 roku podczas Walnego Zebrania Członków Klubu została podjęta uchwała o wystąpieniu ze struktur Polskiego Czerwonego Krzyża oraz podjęto uchwałę chęci wstąpienia do struktur Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej z jednoczesnym przyjęciem nazwy: Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej Klub HDK im. Stoczni Gdynia w Gdyni.

   W dniu 07 czerwca 2014 roku w Policach, Rada Główna SHDK RP uchwałą nr RG/03/06/2014 przyjęła w struktury Klub HDK im. Stoczni Gdynia w Gdyni oraz w szeregi Rady Głównej na członka prezesa Rady Klubu Juliana Aleksandra Michaś.

 • dsc00050_1
 • dsc00052_1
 • dsc00054_1
 • dsc00056_1
 • hdk_komuna_paryska_1
 • hdk_stocznia_gdynia_1

Simple Image Gallery Extended

 

Firmy wspierające

 

OKRĘGOWE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ Spółka z o.o. . Klub Rotary Gdynia Energopol - Szczecin S.A Hydromega - Hydraulika Siłowa
Bank Zachodni WBK - Grupa Santander Remontowa Holding S.A. Zarząd Portu Gdynia SA Skorpion Ochrona w Gdyni